Sport

CS Mioveni revine după 9 ani în Prima Ligă!

CS Mioveni (L2, locul 3 în play-off) a învins-o pe Hermannstadt (L1, locul 8 în play-out), scor 2-1, în returul barajului pentru menținere/promovare în Liga 1. 0-0 în tur. Astfel, CS Mioveni este a 3-a echipă promovată în „A”, după FC U Craiova și Rapid!

CS Mioveni izbutește astfel o premieră și revine după 9 ani în Prima Ligă!

Meciul a început cum nu se putea mai rău pentru Hermannstadt. Răzvan Dâlbea a încasat două „galbene” în 6 minute și a lăsat-o pe echipa lui Beza în „10”.

Totuși, gazdele aveau să deschidă scorul. Yazalde a spart gheța la jumătatea primului act. Din pasa lui Mayoral, portughezul a finalizat ca un atacant veritabil, bară-gol.

Deși a evoluat în superioritate numerică mai bine de o oră, CS Mioveni a reușit în puține momente să se apropie de poarta adversă. Doar norocul le-a adus egalarea argeșenilor.

În minutul 71, Davide Massaro a tras slab de la distanță, Viera a deviat însă, iar Cristiano, prins pe picior greșit, nu a mai putut interveni.

În derivă pe final, sibienii au încheiat partida în „9”. Figueiredo s-a sacrifcat, intervenind cu brațele în afara careului. Panait, în prelungiri, a închis tabela la 2-1.

Mioveni, victorie în premieră cu Hermannstadt

CS Mioveni și Hermannstadt s-au mai întâlnit de patru ori în meciuri oficiale. În sezonul 2017-2018 de Liga 2, în tur, la Mioveni, a fost 1-1, iar în retur, la Sibiu, gazdele se impuneau cu 2-1. În 2019, cele două echipe s-au întâlnit în Cupa României, în faza „optimilor”.

La Mioveni, Hermannstadt a câștigat cu 2-0. În retur, cele două formații au terminat la egalitate. De precizat că în sezonul 2017-2018, pe banca sibienilor se afla nimeni altul decât antrenorul din prezent al argeșenilor, Alexandru Pelici, iar în echipă se regăseau Ștefan Blănaru și Ionuț Rădescu, ambii acum la Mioveni.

CS Mioveni a rupt „blestemul”!

Hermannstadt, din postura de echipă de Liga 1, a mai jucat baraj de menținere în 2019, când a trecut de divizionara secundă U Cluj (2-0 la Cluj, 0-1 la Sibiu). CS Mioveni, ca echipă venită din eșalonul secund, a pierdut un baraj de promovare în Liga 1 chiar vara trecută.

Nu a putut să treacă de Chindia. CS Mioveni a capitulat în deplasare, la Ploiești, 0-2, iar pe teren propriu a înregistrat doar o remiză, 1-1. Nici celelalte echipe din L2 care au disputat astfel de baraje în trecut, din 2016, când a fost introdusă această regulă, nu au reușit promovarea. CS Mioveni izbutește astfel o premieră!

LIKE:... Nu uita sa dai LIKE paginii noastre de Facebook Adpres Media daca ti-a placut acest articol, astfel intrand si in comunitatea noastra de cititori, fiind la curent cu toate noutatile care apar pe site. Toate acestea, simplu, la doar un singur Click distanta, apasand butonul de jos...

Hermannstadt – CS Mioveni 1-2 (0-0 în tur)

Lasă un răspuns - parerea ta conteaza...

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.