Sport

Mihnea Susanu a câştigat RTP SILVER CUP 2019, primul turneu de categorie RTP 500

Primul turneu de categorie RTP 500, organizat de Romanian Tenis Premium a fost câştigat duminică, de Mihnea Susanu din Bucureşti, fost numărul unu RTP în anul 2018.

Mihnea Susanu a avut noroc din plin la turneul RTP SILVER CUP 2019, prima competiţie de categorie RTP 500 organizată de Romanian Tenis Premium.

În turul doi, adversarul său, Marius Dumitru, după ce câştigase primul set cu 4-2, în setul doi la scorul de 1-2, s-a accidentat şi a vost nevoit să abandoneze. Norocul lui Mihnea Susanu s-a repetat şi în finală când Dan Şerban Predescu s-a accidentat şi a fost nevoit să abanoneze în primul set la scorul de 3-0. Mihnea Susanu ştigă astfel cel de-al treilea trofeu în circuitul RTP, după cel de categorie RTP 50 din 2017 şi RTP 100 din 2018. Pentru această performanţă, Mihnea Susanu a primit un premiu de 330 lei, o cicolată Alexandrion, un voucher Wilson şi trofeul turneului RTP SILVER CUP 2019. Cele 500 de puncte RTP câştigate îi readuc pe Mihnea Susanu în top 10 RTP. La festivitatea de premiere, Mihnea Susanu a declarat că îşi doreşte să redevină numărul 1 RTP.

Dan Şerban Predescu l-a învins în optimi de finală pe Cristian Predescu, scor 4-0, 4-0, în sferturi a trecut de principalul favorit al turneului, Adrian Moroşan, scor 3-4, 4-2, 4-0. Iar în semifinale, unde s-a accidentat prima dată, s-a impus în faţa lui Nicolae Dragoş, scor 4-3, 2-4, 4-1. În finală, accidentarea l-a împiedicat să evolueze la potenţialul maxim şi a fost nevoit să se retragă în primul set. Dan Şerban Predescu a primit un premiu în valoare de 200 lei, o cicolată Alexandrion, un voucher Wilson şi trofeul finalistului turneului RTP SILVER CUP 2019. Cele 300 de puncte RTP primite pentru finală, îl propulsează în premieră pe locul 15 RTP.

La prima ediţie a unui turneu de categorie RTP 500 au participat 21 de jucători, dintre care doi s-au retras prin abandon, iar doi jucători s-au accidentat. Arbitrii turneului au fost: Florin Angelo Cristea, Cristian Tudose, Cristian Ivanenco, Adrian Moroşan şi Mircea Stoica. Supervisor şi Arbitru Princial – Sebastian Popescu.

Alexandrion Group România, Dr. Oetker, Aqua Carpatica, Domeniile Sâmbureşti şi Wilson România sunt sponsorii circuitului Romanian Tenis Premium.

Iată rezultatele înregistrate la turneul RTP SILVER CUP 2019:

The post Mihnea Susanu a câştigat RTP SILVER CUP 2019, primul turneu de categorie RTP 500 appeared first on exclusivNEWS.ro.