Sport

Simona Halep a făcut meciul carierei la Londra. Românca a învins-o în semifinale pe Elina Svitolina şi s-a calificat pentru prima dată în carieră, în finala de la Wimbledon.

Simona Halep a reuşit o partidă fabuloasă, în semifinale la Wimbledon.

Românca s-a impus cu 6-1, 6-3, în partida cu Svitolina.

Românca a controlat tot timpul partida, a paralizat-o pe adversară, cu jocul său.

Deşi primele două game-uri au durat 20 de minute, Halep a câştigat primul set cu 6-1, după 42 de minute de joc. În setul doi, Halep s-a impus cu 6-3, pe serviciul adversarei, cu a doua minge de meci.

În finală, Simona Halep va juca fie cu Serena Williams, fie cu cechoaica Barbora Strycova.

Este a cincea finală de Grand Slam jucată de Simona Halep. Trei au fost la Roland Garros, 2014, 2017 şi 2018 şi una la Australian Open în 2018.

În 2015, Simona Halep a jucat semifinala la US Open.

Pentru accederea în finala de la Wimbleodn, Simona Halep şi-a asigurat 1300 puncte WTA şi un cec în valoare de 1,175,000 lire sterline. Dacă sâmbătă va câştiga finala, Halep primeşte 2000 de puncte WTA şi un cec în valoare de 2,350,000 lire sterline.

The post Simona Halep, performanţă incredibilă la Londra. S-a calificat în prima sa finală la Wimbledon appeared first on exclusivNEWS.ro.