Sport

Simona Halep, victorie grea la Australian Open. Românca joacă în turul trei cu Venus Williams

Simona Halep, numărul unu mondial şi cap de serie numărul unu la Australian Open, a reuşit o victorie deficilă în turul doi în faţa americancei Sofia Kenin, locul 56 mondial.

Simona Halep a început în forţă partida cu americanca şi a reuşit câştigarea primului set în mod autoritar cu 6-3. A condus apoi cu 3-0 în setul doi şi părea că liderul mondial va defila şi în setul doi. Însă, de la acest scor, americanca şi-a ridicat nivelul de joc, a reuşit egalarea la 3-3 şi mai apoi s-a impus în tie-break cu 7-5.

În debutul setului trei Halep a ratat patru mingi de break, apoi încă o minge de break la 2-2, şi-a pierdut serviciul şi s-a văzut condusă cu 4-2. pierderea serviciului a trezit-o la viaţă pe Halep care a reuşit să câştige patru game-uri consecutive şi să câştige setul trei cu 6-4.

În turul trei, Simona Halep va juca cu legendara Venus Williams.

Pentru accederea în turul trei, Halep are asigurat un cec în valoare de 15,000 de dolari australieni şi 130 de puncte WTA.