Sport

Slabi. România-Armenia 1-0: Tricolorii au urcat pe locul doi în grupă, după un succes neconvingător.

Naționala României a învins-o pe Armenia, scor 1-0, pe stadionul Steaua, în runda a opta din grupa J a preliminariilor pentru Cupa Mondială Qatar 2022. Tricolorii au urcat pe locul doi în grupă, după un succes neconvingător.

In urma acestui rezultat, coroborat cu victoria Germaniei în Macedonia de Nord, scor 4-0, România a urcat pe locul doi în grupă. Echipa pregătită de către Mirel Rădoi are 13 puncte, iar Macedonia de Nord și Armenia au câte 12 puncte.

Pentru România urmează meciurile cu Islanda (11 noiembrie, acasă) și Liechtenstein (14 noiembrie, în deplasare). România a controlat prima repriză și a avut o posesie a mingii de peste 70%. Alex Mitriță a înscris în minutul 26, cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat bine de către Răzvan Marin.

A fost al treilea gol al lui Alex Mitriță (26 de ani) în tricoul naționalei și prima reușită a naționalei României pe noul stadion Steaua. În minutul 33, Mitriță putea să marcheze din nou, dar a șutat slab după ce a scăpat singur cu portarul.

Mkhitaryan a ratat două ocazii mari. În repriza a doua, Joaquin Caparros a făcut trei schimbări, iar Armenia a preluat inițiativa jocului. Căpitanul Armeniei, Henrikh Mkhitaryan, a irosit două ocazii imense, în minutele 58 și 65.

În minutul 70, Ianis Hagi a fost aproape de un nou gol de generic. Din lovitură liberă de la 18 metri, mijlocașul ofensiv a șutat către vinclu, la colțul scurt, dar portarul Yurchenko a intervenit excelent.

Pe final de meci, tricolorii au evut emoții la câteva centrări în careul lui Niță. Victorie la limită pentru România, care face un pas important către calificarea în play-off-ul pentru Cupa Mondială Qatar 2022.

LIKE:... Nu uita sa dai LIKE paginii noastre de Facebook Adpres Media daca ti-a placut acest articol, astfel intrand si in comunitatea noastra de cititori, fiind la curent cu toate noutatile care apar pe site. Toate acestea, simplu, la doar un singur Click distanta, apasand butonul de jos...

Lasă un răspuns - parerea ta conteaza...

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Interzisa copierea sau modificarea continutului.