Actualitate

Şocant! „Sindromul vârcolacului” a făcut ravagii. Măsură de urgenţă luată de ministerul Sănătăţii

Ministerul spaniol al Sănătății a decis suspendarea şi importarea medicamentelor care conțin omeprazol – medicament folosit pentru pentru tratarea fluxului gastroesofagian , după ce 16 bebeluși au dezvoltat o afecțiune cunoscută drept „sindromul vârcolacului”, potrivit transparentnews.ro

Medicamentul era contaminat cu o substanță folosită pentru persoanele care se confruntă cu pierderi de păr.

Efectele acesui medicamenz se manifestă prin apariția excesivă a firelor de păr, pe mai multe zone ale trupului.

Administrarea acestor medicamente a fost întreruptă după ce în 11 iulie s-au semnalat 13 astfel de cazuri. Ulterior, alte trei cazuri au fost semnalate în Granada.

Colegiului Farmaciştilor,  a anunţat pe pagina sa oficială de Facebook, că acest medicament a fost vândut în mai multe farmacii din Spania.

Lucian Ionescu


LIKE:... Nu uita sa dai LIKE paginii noastre de Facebook Adpres Media daca ti-a placut acest articol, astfel intrand si in comunitatea noastra de cititori, fiind la curent cu toate noutatile care apar pe site. Toate acestea, simplu, la doar un singur Click distanta, apasand butonul de jos...





Lasă un răspuns - parerea ta conteaza...

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Interzisa copierea sau modificarea continutului.