Scumpiri de la 1 iulie 2026 la apă, carburanți și punctul amendă de 216,25 lei

Scumpiri de la 1 iulie 2026 la apă, carburanți și punctul amendă de 216,25 lei

De miercuri, 1 iulie 2026, intră în vigoare mai multe majorări care afectează direct cheltuielile de zi cu zi. Este vorba despre tarife mai mari la apă și canalizare în mai multe județe, carburanți mai scumpi după expirarea plafonării adaosului comercial și amenzi rutiere calculate la un punct-amendă mai mare. Efectele se văd imediat pe factura de utilități, la pompă și în costul sancțiunilor rutiere.

La apă și canalizare, impactul cumulat pe factură poate ajunge la aproape 30% în județe precum Ilfov, Giurgiu, Ialomița, Sibiu, Brașov și Timiș. În Ilfov, prețul pentru un metru cub de apă ajunge la aproximativ 8,25 lei, iar canalizarea la 8,85 lei pe metru cub. În Timișoara, județul Timiș, tarifele cresc la aproximativ 9,4 lei pentru apă și 9,5 lei pentru canalizare. Un salt și mai mare apare la taxa de canalizare din zona Voluntari, județul Ilfov, unde creșterea trece de 34%, potrivit Antena 1.

Pentru consumatori, diferențele nu rămân la nivelul câtorva bani pe unitate, ci se reflectă integral în factura lunară. Potrivit Jurnalulnational, aceste ajustări tarifare au loc în același timp în mai multe zone ale țării, nu ca simple excepții locale fără impact mai larg. În acest fel, costurile se suprapun cu alte scumpiri care intră în vigoare în aceeași zi.

Tot de la 1 iulie 2026 expiră măsura de plafonare a adaosului comercial la carburanți. Estimările arată o creștere de aproximativ 20 de bani pe litru la benzină și de 30-50 de bani pe litru la motorină. Benzina îi afectează în special pe șoferii obișnuiți, în timp ce motorina, care poate urca cu până la 50 de bani pe litru, pune o presiune mai mare pe transport și pe cei care depind zilnic de rulaj mare. În plus, motorina mai scumpă poate duce și la majorarea altor costuri din economie.

Blocajul politic este indicat drept unul dintre motivele pentru care plafonarea nu a fost prelungită. România se află în a treia lună de criză politică și nu are un guvern cu puteri depline, iar lipsa unei formule executive stabile întârzie deciziile strategice și împiedică emiterea de ordonanțe de urgență pentru prelungirea unor acte normative precum plafonarea adaosului comercial la carburanți.

Șoferii vor plăti mai mult și pentru sancțiunile rutiere. De miercuri, 1 iulie 2026, valoarea punctului-amendă crește automat de la 202,5 lei la 216,25 lei. Asta înseamnă o majorare de 13,75 lei, adică 6,8% față de nivelul actual. Creșterea vine după majorarea salariului minim brut pe economie de la 4.050 de lei la 4.325 de lei, aprobată prin Hotărâre de Guvern, conform Libertatea.

Pentru șoferi, consecința este clară: orice amendă calculată în puncte pornește de la o bază mai mare decât până acum. Poliția Română reamintește însă că se păstrează dreptul de a achita jumătate din minimul amenzii primite, dacă plata este făcută în termenul legal.

Aceste scumpiri apar într-un moment în care finanțele publice ale României sunt deja sub presiune, cu plăți mari pentru dobânzi și avertismente de la Moody s. În același timp, lipsa unui guvern cu puteri depline afectează implementarea reformelor și atragerea fondurilor europene. Cert este că, de la 1 iulie 2026, punctul-amendă urcă la 216,25 lei, plafonarea adaosului comercial la carburanți expiră, iar în mai multe județe se aplică tarife mai mari la apă, canalizare și epurare.