Guvernele României și Republicii Moldova au semnat vineri acordul pentru construcția tronsonului 4 al Autostrăzii A8 Târgu Neamț, Iași, Ungheni. Investiția, privită ca un proiect de securitate regională, are o valoare de 3,57 miliarde de lei și este finanțată prin Programul Security Action For Europe (SAFE).
Proiectul capătă o dimensiune strategică în contextul evaluărilor privind un plan al Rusiei de a destabiliza NATO și UE. Strategia ar viza recrutarea de persoane influente, atacuri cibernetice, acte de sabotaj, incendii și incursiuni cu drone. În acest scenariu, Republica Moldova este considerată un obiectiv operațional, esențial pentru crearea unui coridor terestru din sudul Ucrainei și pentru continuarea operațiunilor hibride împotriva statelor occidentale.
Efectele acestei presiuni au fost deja resimțite în infrastructură. Un atac asupra unei centrale hidroelectrice ucrainene a dus la contaminarea rezervelor de apă din Republica Moldova, iar un atac cu drone rusești asupra unei linii electrice a cauzat pene de curent. Formularea „Moldova este esențială în acest efort”, atribuită strategiei ruse, explică de ce proiectele de conectivitate îndeplinesc o funcție dublă, de transport și de securitate. În regiune, Polonia și statele baltice au început deja ridicarea unor fortificații la granițele estice.
Generalul Carsten Breuer, inspector general al Forțelor Armate Germane, a avertizat că statele membre NATO de pe flancul estic sunt vizate „zilnic de atacuri hibride”. Același oficial a declarat că Rusia „își reorientează deja economia și forțele militare pentru pregătirea unui conflict la scară largă cu Occidentul”.
Acordul bilateral semnat vineri include și construcția, exploatarea și întreținerea unui pod rutier de frontieră peste Prut, între localitățile Ungheni din România și Ungheni din Republica Moldova. Proiectul de pe teritoriul României va fi completat de primii 5 kilometri de autostradă construiți în Republica Moldova. Financiarul
„Este un moment foarte important pentru conectivitatea de transport de pe ambele maluri ale Prutului. Prin semnarea celor două documente bilaterale dăm undă verde proiectului care leagă România de Republica Moldova, finanțat prin Programul SAFE”, a declarat Ilie Bolojan, prim-ministrul României.
Vladimir Bolea, viceprim-ministru și ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale din Republica Moldova, a afirmat că relația dintre cele două state este bazată pe respect și interes național. El a legat investiția de capacitatea celor două guverne de a realiza proiecte de anvergură.
Contractul pentru tronsonul 4 are o durată de 46 de luni, dintre care 10 luni sunt alocate proiectării și 36 de luni execuției. Finalizarea integrală a Autostrăzii A8 este estimată pentru anul 2030. „Autostrada A8 este un proiect strategic. Atunci când va fi finalizat, în 2030, se va circula de la București la Ungheni pe autostradă, fapt puțin previzibil în urmă cu câțiva ani”, a afirmat Radu Miruță, viceprim-ministru, ministrul Apărării Naționale și ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii.
Pistol de vopsit 800w, 1400ml, 4 duze, 32000rpm, 650ml/min, putere variabila KRAFTNER KF-9174Cumpără-33%
Gresie exterior / interior portelanata Titan Grey 60 x 120 cm mata rectificata aspect cimentCumpără-26%
Set 2 adaptoare H7 Osram LED 64210DA08 pentru Seat, VWCumpără-78%
Bluza cu imprimeu logo - Albastru inchis/RosuCumpără




